Relacje z zajęć – Chobrzany #33

Satelity w Chobrzanach

Satelita to statek kosmiczny z załogą lub bez okrążający ciało niebieskie po orbicie zamkniętej.

Właśnie takie satelity  na  zajęciach z robotyki dzieci miały za zadanie zbudować z edukacyjnych zestawów lego wedo  1.0. Jest to wysoka oraz ciężka konstrukcja , a jej mechanizm składa się z przekładni ślimakowej,  która jest powolna ale za to bardzo silna.Uczestnicy musieli się nieco natrudzić aby nie popełnić błędów w budowaniu. Jednak wszystkim udało się bez problemu.Po skończeniu budowy z instrukcji  dzieci przebudowywały  swoją konstrukcję według własnego pomysłu. Musieli jednak pamiętać o tym , że ich konstrukcja jest bardzo wysoka i może łatwo stracić równowagę. Powstały niesamowite prace! Roboty skończone – czas na programowanie !
Najpierw musimy sprawdzić jak działa nasza konstrukcja dlatego do programu używamy bloków związanych z silnikiem : kierunek obrotów silnika oraz czas obrotów silnika.
Dzieci zauważyły , że ich dzisiejsze satelity nie należy do najszybszych dlatego aby zrobiła pełen obrót wokół własnej osi muszą zwiększyć liczbę lego sekund w programie. To było ich pierwszym zadaniem- dobranie odpowiedniego czasu tak aby satelita zrobiła pełen obrót.
Każda z drużyn miała inny czas ponieważ ich konstrukcję miały różną masę , po dobraniu czasu dodaliśmy blok z dźwiękiem.Pierwsze zadanie za nami , dalej uczestnicy musieli dołączyć do programu kolejne bloki tak aby po zagraniu muzyki satelita zaczęła obracać się w  przeciwną stronę przez losową ilość czasu.
Następnie wybieraliśmy miejsce w którym nasze satelity będą się znajdować , większość latała w kosmosie jednak znalazły się też takie pod wodą lub na pustyni.
Ostatnim bloczkiem dodanym do naszego programu był blok dzięki któremu mogliśmy napisać coś na  obrazku.
Na koniec zajęć przystąpiliśmy do prezentacji naszych prac , dzieci zaprezentowały co dobudowały jak działa ich robot jak wygląda program a nawet opowiedzieli niesamowite historie wymyślone do swoich konstrukcji.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wyślij wiadomość