Relacje z zajęć – Starachowice #73

Wyścigówki w Szkole Podstawowej nr 2 w Starachowicach

Uczestnicy zajęć zbudowali wyścigówki z zestawu Lego Wedo 2.0. Auta posiadały przekładnie pasową. Po zbudowaniu z instrukcji dzieci miały za zadanie dobudować elementy dodatkowe aby uatrakcyjnić swoje pojazdy.

Po zbudowaniu czas na programowanie. Na początku zrobimy prosty program – dodaliśmy obroty silnika i czas pracy silnika żeby sprawdzić czy wszystkie roboty będą się poruszały, oczywiście się udało J Następnie zaprogramowaliśmy czujnik ruchu, tak aby program po włączeniu czekał na to aż machniemy przed czujnikiem ręką i dopiero się poruszy. Dodaliśmy również bloczek wyświetlenia na ekranie oraz muzyczki.

Gotowi na wyścigi?

Ustawiliśmy roboty w jednej linii i na START ruszyły ! Roboty zatrzymały się w różnej odległości. Dlaczego tak się wydarzyło? Może dlatego, że jeden zespół miał założone mniejsze koła a drugi większe? A może dlatego, że jeden zespół dobudował spojler a drugi dodał różne ozdoby na całe auto i dodatkowo powiększył cały pojazd i obciążenie było bardzo duże? Hm… A może to kwestia mechanizmu?

Spróbujmy zmienić koła pasowe aby nasza wyścigówka była szybka! Zamieniliśmy koła tak, że małe koło było przy oponach a duże przy silniku. Czas na drugą rundę wyścigów.

Ruszyły! Odległości znacznie się różniły. W końcu wpadliśmy na pomysł aby nasza wyścigówka miała jak najmniej klocków. Wtedy będzie lekka i pojedzie jak najszybciej i najdalej.  Strzał w dziesiątkę! Po trzeciej rundzie wszystkie wyścigówki pojechały bardzo daleko.

Niestety zajęcia dobiegły końca i przyszedł czas na rozłożenie robotów.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wyślij wiadomość